هیت سینک

هیت سینک

هیت سینک یکی از قطعات لوازم الکترونیکی است که نقش بسیار مهمی در عملکرد درست قطعات دارد. امروزه شاید به سختی بتوان یک قطعه الکترونیکی را در دنیای دیجیتال یافت که فاقد گرماکاهنده باشد. اما این قطعه ارزشمند و مهم چیست و چه کاربردی دارد.

امروزه در دنیای لوازم و ابزار دیجیتال از این محصولات خارق العاده با عنوان ” گرماگیر ” یاد میشود. اگر قرار باشد هیت سینک را با یک عبارت مختصر معرفی کنیم میتوانیم آن را با عنوان مبدل گرما معرفی کنیم. در واقع این ابزار الکترونیکی کوچک نقش بسزایی در کنترل دمای قطعات الکترونیکی دارد.

پارس هیت سینک به عنوان یکی از تولید کنندگان رسمی گرماکاهنده در کشور با قدمتی بیش از دو دهه سعی دارد با افزایش آگاهی مصرف کنندگان به خرید جهتمند کمک شایانی داشته باشد. به همین ترتیب کارشناسان ما سعی دارند با ارائه اطلاعات تخصصی در زمینه این محصول به افزایش آگاهی عمومی یاری رساند.

مشاهده محصولات پارس هیت سینک

مشاهده محصولات پارس هیت سینک

هیت سینک چیست؟

هیت سینک چیست؟

هیت سینک چیست؟

این ابزار الکترونیکی قدرتمند ابزاری جهت کنترل دمای وسایل الکترونیکی است. در بازار این محصول در انواع مختلف وجود دارد. گاها با واژه ” گرماگیر ” مواجه میشویم که شاید بهترین معادل فارسی این قطعه الکترونیکی باشد. گرماگیر در اصل نوعی گرماگیر و مبدل حرارتی است، که میزان دمای تولید شده در قطعات الکترونیکی و مکانیکی که ناشی از فعال شدن دستگاه و ابزارآلات الکترونیکی است را کنترل مینماید.

همه ما به خوبی میدانیم که حرارت ناشی از فعالیت دستگاه های الکترونیکی و یا مکانیکی به سرعت باعث آسیب به دستگاه میشود. پس از مطالعات بسیاری که در ساخت دستگاه های الکترونیکی و مکانیکی صورت گرفت گرماگیرهای متاسب با هر دستگاهی ابداع شد. حال این گرماگیرها در انواع مختلف موجود میباشد.

در واقع هیت سینک گرما و حرارت تولید شده در ابزار الکترونیکی و مکانیکی را جذب میکند و از سیال پیرامون خود که اغلب هوا میباشد در پراکنده کرددن این حرارت استفاده مینماید. از این طریق دمای تولید شده تا حد بسیار زیادی تحت کنترل قرار میگیرد.

همانطور که به این موضوع اشاره شد امروزه از گرماگیر در وسایل الکترونیکی مختلفی استفاده میشود.  اما به صورت کلی شاید بتوان گفت گرماگیرهای مختلف اغلب در ابزارهایی مورد استفاده قرار میگیرد که قطعات داخلی دستگاه یا مدار به شدت نسبت به دمای بالا حساسیت دارد. با قرار دادن یک هیت سینک به سرعت دمای تولید شده تحت کنترل قرار میگیرد و از آسیب های احتمالی جلوگیری به عمل می آید.

اغلب دستگاه های الکترونیکی که دارای جریان عبوری میباشد اغلب حین کارکرد دچار افزایش دما میشود. اگر بخواهیم برای نمونه به برخی از دستگاه هایی اشاره کنیم که وجود خنک کننده جزء الزامات آن میباشد میتوانیم به برخی از IC ها، ترانزیستورها، دستگاه های لیزر توان بالا خصوصا لیزرهای صنعتی و… اشاره کنیم.

با استفاده از گرماگیر مناسب برای هر یک از موارد نام برده شده میتوانید به راحتی از ایجاد دمای بالا حین کارکرد دستگاه جلوگیری نمایید. در واقع این گرماگیر به خوبی دمای تولید شده را کنترل میکند و مانع از افزایش دمای غیر مجاز میشود. استفاده از این قطعه کاربردی به خوبی باعث افزایش طول عمر دستگاه ناشی از مراقبت از قطعات حساس به دمای بالا میشود. هر یک از قطعات به کار رفته در دستگاه ها دارای دیتا سیت هایی منحصر به فرد میباشد که دارای توضیحاتی اجمالی از مشخصه های قطعه میباشد. تمام سعی مهندسین برآورده نمودن شرایط لازم برای هر قطعه میباشد. طول عمر هر دستگاه ارتباط مستقیمی با شرایط مندرج در دیتا سیت میباشد. به همین ترتیب با استفاده از یک قطعه کاربردی در دستگاه مورد نظر خود میتوانید شرایط دمایی مطلوب را برای دستگاه و قطعاتش ایجاد نمایید.

پارس هیت سینک به عنوان یکی از کارخانه های تولید خنک کننده در تیراز بالا آماده همکاری با تولیدی های بزرگ کشور میباشد. تنها با ثبت سفارش خود میتوانید محصول مورد نظر خود را سفارش داده و از آن بهرمند گردید.

شاید برای شما سوال برانگیز باشد که اغلب گرماگیر در کدام بخش از دستگاه نصب میشود. جالب است بدانیم به صورت معمول این قطعه تنظیم کننده حرارت اغلب در آی سیو درایور موتور، ترانزیستورهاف رگولاتور مدار تغذیه، پردازنده و… نصب میشود. دلیل این امر به جهت حساسیت بیش از حد این قطعات میباشد. مهندسان در حوزه تکنولوزی اغلب گرماگیر را نزدیک به این این قطعات و حتی روی این قطعات نصب میکنند تا از این طریق سلامت دستگاه را در مدت زمان مشخصی تضمین نمایند.

عملکرد گرماکاهنده
عملکرد هیت سینک
عملکرد هیت سینک

قطعا تا به اینجا تا حدی متوجه عملکرد این قطعه الکترونیکی شده اید. نام این قطعه به طور کلی بیانگر عملکرد آن میباشد. اما در این بخش نیز به صورت اجمالی به عملکرد آن میپردازیم. همانطور که از نام این قطعه به خوبی بیانگر است گرماگیر وظیفه ایجاد  تعادل حرارتی را دارد.

گرماگیر در دستگاه های الکترونیکی و مکانیکی موجود است که نسبت به افزایش دما حساسیت دارد. در واقع امروزه نمیتوان دستگاه الکترونیکی را یافت کنیم که فاقد هیت سینک باشد. چرا که اغلب این ابزار و وسایل دارای مدارهایی قدرتمند میباشد. در این مدارات به جهت عبور انرزی الکتریکی گرمایی ایجاد میشود که ممکن است باعث آسیب رسیدن به کل و یا قطعاتی از دستگاه شود.

گرماگیر همانطور که از نامش مشخص است گرمای به وجود آمده از فعالیت دستگاه و مدارات مختلف را دریافت کرده و از طریق هوای پیرامون انرژی گرمایی تولید شده را پراکنده میکند.

عموما گرماگیر در نزدیکی مناطق حساس به دما نصب میشود تا از این طریق انرزی گرمایی را در سریع ترین زمان ممکن دریافت کرده و منحرف سازد.

انواع هیت سینک
انواع هیت سینک
انواع هیت سینک

گرماکاهنده نیز همانند هر یک از ابزار الکترونیکی موجود در بازار انواع مختلفی دارد. در واقع مهندسان فعال در حوزه الکترونیک رماگیرهای مختلف را بر اساس عملکردی که دارد به دو گروه تقسیم بندی کردند. از جمله انواع هیت سینک میتوان به موارد زیر اشاره نمود.

 • فعال ( Active  )
 • غیر فعال ( Passive  )

هر یک از انواع هیت سینک باتوجه به مشخصه هایی که دارد در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد. در ادامه در مورد هر یک از انواع فعال و غیر فعال اطلاعات کلی ارائه میدهیم.

اگر بخواهیم به صورت کلی هر دو مورد را مورد بررسی قرار دهیم. باید بگوییم هر یک از موارد فوق دارای یک وظیفه مشترک است. در واقع هر دو نوع تنها به دنبال دریافت انرزی گرمایی تولید شده و انحراف آن میباشند. اما نحوه عملکرد نقش بسزایی در راندمان و در نتیجه محبوبیت آن دارد.

گرماگیرهایی که در گروه نخست ( فعال ) قرار دارند اغلب به یک دمنده مجهز میباشد. در واقع هیت سینک های نوع فعال مرحله نخست که دریافت انرژی گرمایی است را به درستی انجام میدهند و در مرحله بعد که متعلق به پراکنده نمودن این انرزی است از یک دمنده استفاده میکند.

دمنده ها در اغلب موارد یک فن است. این فن و دمنده به عنوان انتقال دهنده در گرماگیر عمل میکند. طبق تحقیقات به عمل آمده میتوان گفت محبوبیت این نوع بسیار زیاد است. چرا که راندمان حاصل از استفاده آن آمچنان شگفت انگیز است که اغلب به دنبال گرماگیرهای فعال میباشند. طبیعتا با این میزان از عملکرد و راندمان خوبی که این قطعه دارد میزان بهای بیشتری نیز نسبت به سایر موارد خواهد داشت. در واقع اگر شما قصد سفارش هیت سینک فعال را دارید باید بدانید علیرغم راندمان بالا از لحاظ قیمت باید مبلغ بیشتری را بابت آن پرداخت نمایید. اغلب به جهت هزینه بالای این نوع از گرماگیر کمتر شاهد استفاده از آن هستیم.

در مقابل نوع فعال موردی به نام غیر فعال وجود دارد. گرماگیرهای غیر فعال یا به اصطلاح دیگر پسیو به جهت مقرون به صرفه بودن بیشترین استفاده را در صنعت دارند.

یکی از اصطلاحات موجود در علوم صنعتی و مهندسی فرآیند همرفت یا به عبارت دیگر Convection   میباشد. در واقع همرفت یکی از اصطلاحاتی است که به نوعی در زمره انتقال حرارت و انرژی گرمایی مورد استفاده قرار میگیرد. در مورد گرماگیرهای غیر فعال برای انتقال انرژی گرمایی تولید شده از فرآیند همرفت استفاده میشود.

سازوکار هیت سینک های غیر فعال به نحوی است که طبق روال انرژی گرمایی را جذب میکنند و توسط پره ها این انرزی گرمایی را به سیال که عموما هوا است انتقال میدهند. جالب است بدانید در مورد گرماگیرهای پسیو انتقال انرژی حرارتی از طریق بیشتر شدن فاصله بین گرماگیر و سیال اتفاق می افتد.

عملکرد صحیح هیت سینک های پسیو تنها در صورتی امکان پذیر است که جریان هوای پیوسته همواره در اطراف گرماگیر وجود داشته باشد. در واقع این مورد یکی از مهم ترین مواردی است که باید به آن توجه داشته باشید.

این عملکرد ساده به خوبی میتواند انرزی گرمایی تولید شده در دستگاه های الکترونیکی و مکانیکی را تحت کنترل قرار دهد. در واقع به صرف هزینه ای مقرون به صرفه به راحتی میتوانید سلامت دستگاه مورد نظر خود را تضمین نمایید و به راحتی طول عمر مطلوب خود را حاصل فرمایید.

ساختار هیت سینک
ساختار هیت سینک
ساختار هیت سینک

قطعا تا به حال هزاران تصویر عجیب و غریب در ذهن خود از هیت سینک های فعال و غیر فعال ساختید و ذهن شما مدام به دنبال یافتن نزدیک ترین تصویر به شکل واقعی گرماگیر میباشد. در این بخش قصد دارین شما را با ساختار دقیق این قطعه شگفت انگیز آشنا کنیم.

باتوجه به مطالب بالا قطعا به خوبی میدانید که مرسوم ترین نوع گرماگیرنده از نوع دوم که غیر فعال است میباشد. به جهت کاربرد زیادی که این قطعه دارد قصد داریم در رابطه با ساختار این محصول توضیحاتی ارائه دهیم.

متریال تشکیل دهنده خنک کننده

همانطور که در بخش پیشین در رابطه با عملکرد این گرماگیر به صورت کامل آشنا شدیم. واضح است که برای نخستین مرحله که جذب انرزی گرمایی از محیط توسط گرماگیر میباشد ما به موادی با ضریب انتقال حرارت بالا نیاز داریم. این امر به جهت عملکرد صحیح و سریع گرماگیر میباشد. برای برآورده نمودن چنین اهدافی موادی همچون مس، آلومینیوم و گاها ترکیبی از این دو ماده پیشنهاد داده میشود. دلیل این امر به جهت جذب سریع گرما توسط این مواد است. پس میتوان گفت انواع خنک کننده از جهت ماده تشکیل دهنده به سه دسته زیر تقسیم بندی میشود.

 • مسی
 • آلومینیومی
 • مسی-آلومینیومی

قطعا برای شما سوالی مطرح میشود که کدام یک از این دو نوع ماده برای هیت سینک مناسب تر است؟ در پاسخ به این سوال باید ضریب انتقال گرما را مورد بررسی قرار دهیم. در علم شیمی ضریب انتقال گرمایی مس بسیار بالا است. این جمله به این معنا است که در خنک کننده هایی از جنس مس سرعت انتقال حرارت بسیار زیاد است. در واقع در دستگاه هایی که از گرماگیر مسی در آن استفاده شده است میتوان شاهد بالاترین سرعت انتقال انرژی گرمایی باشیم. اما این کیفیت بالا اصلا مقرون به صرفه نمیباشد. در واقع شما برای خرید گرماگیرنده مسی باید هزینه های سرسام آوری را پرداخت نمایید. همین امر باعث شده است تا تولید کنندگان اغلب گرماگیرهای آلومینیومی را برای کار خود انتخاب نمایند. اگرچه این نوع گرماگیرها دارای ضریب هدایت حرارت پایین ترین نسبت به نوع مسی هستند اما به جهت مقرون به صرفه بودن دارای بیشتری استفاده و استقبال از سمت مصرف کنندگان هستند.  

اشکال هندسی مختلف از گرماکاهنده

گرماکاه غیر فعال که محبوب ترین نوع گرماکاه میباشد نه تنها از لحاظ ماده اولیه تشکیل دهنده  میتوان آن را تقسیم بندی کرد بلکه  از لحاظ شمایل ظاهری نیز دارای انواع مختلفی میباشد. در واقع پره ها مهم ترین نقش را در این نوع خنک کننده به عهده دارند. همین پره ها با شکل هندسی منحصر به فردی که دارند میتوانند تا حد بسیار زیادی کارآیی متفاوتی داشته باشند. اگر بخواهیم به مرسوم ترین انواع گرماکاه غیرفعال از لحاظ شکل هندسی اشاره کنیم باید از موارد زیر یاد کنیم.

 • هیت سینک غیر فعال سوزنی
 • پره ای مستقیم
 • پره ای زاویه دار
 • گرد
 • استوانه ای
 • و…

نکته حائز اهمیت در رابطه با هر یک از موارد فوق کاآیی آن میباشد. در واقع شما حین انتخاب باید بدانید کدام یک از موارد بیشترین بازدهی را برای شما دارد و همان مورد را انتخاب نمایید.

باتوجه به اطلاعات ارائه شده در این بخش میتوانید تا حد زیادی در انتخاب هیت سینک غیر فعال مورد نظر خود بهترین تصمیم را بگیرید و از این طریق گرمای دستگاه مورد نظر خود را به خوبی تحت کنترل خود قرار دهید.

خنک کننده با چه روشی ساخته میشود؟

خنک کننده با چه روشی ساخته میشود؟

خنک کننده با چه روشی ساخته میشود؟

خنک کننده یا به عبارت دیگر گرما گیر از ملزومات هر دستگاهی است که امروزه با آن سر و کار داریم. اما این جزء اصلی و اساسی با استفاده از چه روش هایی ساخته میشود؟ در این قسمت قصد داریم به صورت اجمالی در مورد روش های ساخت خنک کننده توضیحاتی ارائه دهیم.

در چند دهه اخیر باتوجه به پیشرفت هایی که در علم و تکنولوژی شاهد آن بودیم دستگاه های مختلفی روی کار آمده است تا امور زندگی بشر را به ساده ترین شکل ممکن اداره نماید. اگر نگاهی سطحی به صنعت داشته باشیم به خوبی میتوان این تغییرات را احساس کرد.

در گذشته های نچندان دور بشر نسبت به انرزی گرمایی و آسیب های احتمالی آن به دستگاه ها و بردهای الکتریکی آگاهی یافت. پس از آن نسبت به ارائه راه حل اقدام کرد. قطعا دانشکندان و مهندسان فعال در عرصه صنعت به این موضوع پی برده بودند که انرژی گرمایی تولید شده تنها در صورتی که پراکنده شود توسط قطعات جاذب گرما جذب شود میتواند از آسیب به دستگاه جلوگیری کند.

باتوجه به ظرفیت گرمایی بالایی که مس و آلومینیوم دارد نخستین عناصری که بشر را به تفکر عمیق فرو برد ورقه های نازک مس و آلومینویم بود. شاید بتوان نخستین شکل از خنک کننده ها را ورقه هایی ساده از مس معرفی کرد که در آن زمان مورد استفاده قرار میگرفت.

اما به مرور زمان باتوجه به افزایش نرخ هایی که مس و آلومینیوم داشت مهندسان به فکر چاره ای برای افزایش بازدهی توام با کاهش هزینه های جانبی افتادند. به مرور زمان با آزمون و خطاهای مختلف هیت سینک هایی با ظاهر و اشکال هندسی مختلف که هر یک دارای مواد تشکیل دهنده منحصر به فرد بود روی کار آمد. امروزه خنک کننده ها یک قطعه ساده مسی نیستند که روش ساخت آن تنها یک برش باشد. بلکه خنک کننده ها امروزه با دو روش اصلی و اساسی ساخته میشوند. روش های ساخت گرماکاهنده عبارت است از:

 • دایکاست
 • اکسترود

هر یک از این روش ها منحصر به فرد میباشد و در ادامه در خصوص هر یک از آنها توضیحاتی اجمالی ارائه میدهیم.

روش دایکاست

روش دایکاست

روش دایکاست

نقطه شروع روش دایکاست همان روش های ریخته گری کهن میباشد. در واقع در نخستین گام مهندسان نقشه ای علمی برای گرماکاهنده مورد نظر ارائه میدهند و در ادامه قالب هایی در ابعاد دقیق و منظم منطبق با نقشه ساخته میشود. در این روش فلز مورد نظر که اغلب آلومینیوم میباشد تا حد ذوب شدن حرارت میبیند و پس از ذوب شدن در قالب مورد نظر ریخته میشود. در این مرحله شمای کلی خنک کننده ما شکل میگیرد. در این مرحله آلومینیوم ذوب شده تحت فشارهایی که از طریق دستگاه های پمپ و یا پرس های هیدرولیکی اعمال میشود تغییر شکل میدهد. اما شاید این روش به اندازه کافی در تیراژ و تعداد بالا کارآمد نباشد.

روش اکسترود

روش اکسترود

روش اکسترود

اکسترود یکی دیگر از روش های ساخت هیت سینک میباشد. اغلب از روش اکترود در ساخت خنک کننده ها در تعداد بالا استفاده میشود. در این روش پروفیل ها در ابعاد بزرگ نظیر 9 متر و حتی بیش از آن تولید میشود. در ادامه با استفاده از روش های به خصوص این پروفیل ها در ابعاد مورد نظر برش داده میشود.

به صورت کلی شکل دادن فلزات مختلف امری واضح و مشخص است. آلومینیوم نیز از این قاعده مستثنی نیست. در خصوص ساخت این محصولات به روش اکسترود نیز آلومینیوم با فشار وارده از سمت نیروی هیدرولیکی بیلت شکلی همچون قالب و طرح مورد نظر پیدا میکند.

این دو روش از برترین و مناسب ترین روش های ساخت خنک کننده میباشد. هر یک از آنها دارای مشخصه هایی هستند که در موارد خاص مورد استفاده قرار میگیرد.

گرماکاهنده در چه وسایلی وجود دارد؟

گرماکاهنده در چه وسایلی وجود دارد؟

گرماکاهنده در چه وسایلی وجود دارد؟

قطعا تا به حال نسبت به اهمیت گرماکاهنده در دستگاه های الکتریکی و مکانیکی مختلف آگاهی یافتید. امری دشوار است که بخواهیم محصولات را با جزئیات کامل معرفی نماییم. در ابتدای این متن نیز به این موضوع اشاره شد که هیت سینک در انواع مختلف و ابعاد مختلف در تمامی دستگاه های الکتریکی و مکانیکی که در اثر کارکرد دستگاه انرژی گرمایی تولید میشود وجود دارد. اما در این بخش به برخی از مهم ترین دستگاه هایی که میتوان در آن یک گرماکاهنده مشاهده کرد اشاره میکنیم.

 • کامپیوتر
 • لپ تاپ
 • ماشین لباس شویی
 • یخچال
 • تلویزیون
 • و…

در واقع تمامی دستگاه هایی که در نزدیکی ما وجود دارد و مجهز به برد های الکترونیکی حساس میباشد قطعا دارای یک گرماگیر است تا انرژی گرمایی تولید شده را پراکنده کرده و از آسیب های احتمالی جلوگیری به عمل آورد.

 

در این متن قصد داشتیم شما را با خنک کننده ها آشنا سازیم. در ابتدای این بخش میتوانید انواع این محصولات تولید شده در پارس هیت سینک را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که در مورد هر یک از محصولات سوالی داشتید میتوانید از طریق شماره تلفن های مندرج در سایت و یا تکمیل نمودن فرم فوق با کارشناسان ما در ارتباط باشید.